Deprecated: Function wpdb::escape is deprecated since version 3.6.0! Use wpdb::prepare() or esc_sql() instead. in /home/logiccir/public_html/wp-includes/functions.php on line 6078

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /home/logiccir/public_html/wp-content/plugins/userpro/includes/class-userpro.php on line 222
کسب عنوان مربی ملی توسط محسن مسعود - هیئت شطرنج شهرستان رباط‌کریم
عمومی

کسب عنوان مربی ملی توسط محسن مسعود

(ویرایش دوم: بعد از افزایش ریتینگ ریتینگ‌داران زیر ۲۰۰۰)

کسب عنوان NI توسط آقای «محسن مسعود» را به ایشان و دوستداران ایشان تبریک می‌گوییم. استاد محسن مسعود (کد فیده: ۲۲۵۲۹۷۷۲) تنها مربی رسمی از سمت فیده در شهرستان رباط‌کریم است.

فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) علاوه بر اعطای عناوین بازیکنان مانند استاد بین المللی (IM) و استاد بزرگ (GM) (به ترتیب اولویت: GM-IM-WGM-FM-WIM-CM-WFM-WCM)، به مربیان نیز عناوینی اختصاص می‌دهد. آنها اساساً افرادی هستند که از فیده برای آموزش و تربیت بازیکنان شطرنج گواهی‌نامه دریافت کرده‌اند. این عناوین به ترتیب ضعیف به قوی به شرح زیر است:

 1. «مربی رشد» (Developmental Instructor):
  این مجوز به مربیانی داده می‌شود که عشق بازی را به کودکان و بزرگسالانی که در شطرنج شروع می‌کنند بیاورند و توانایی آموزش اولین گام‌های شطرنج را داشته باشند و سپس او را به سطح شرکت در یک تورنمنت دارای رتبه فیده برسانند. معمولاً، بازیکنان تا ریتینگ ۱۵۲۰ را آموزش می‌دهند.
 2. «مربی ملی» (National Instructor) (NI):
  این مجوز به مربیانی داده می‌شود که می‌توانند استعداد بازیکنان را رشد دهند تا بتوانند با موفقیت در مسابقات قهرمانی جوانان کشوری و بین‌المللی جوانان و نوجوانان شرکت کنند. معمولاً بازیکنان از ریتینگ ۱۵۲۱ تا ریتینگ ۱۸۲۰ را آموزش می‌دهند.
 3. «مربی فیده» (FIDE Instructor) (FI):
  این مجوز به مربیانی داده می‌شود که توانایی و دانش لازم را برای ارتقای پایه بازیکنان داشته باشند و در مسابقات قهرمانی جوانان و نوجوانان کشوری، منطقه‌ای و بین‌المللی با موفقیت شرکت کنند. معمولاً، بازیکنان از ریتینگ ۱۸۲۱ تا ۲۲۰۰ را آموزش می‌دهند.
 4. «مهارت آموز فیده» (FIDE Trainer) (FT):
  این مجوز به مربیانی داده می‌شود که در سطح حرفه‌ای بازی می‌کردند و همچنین توانایی، دانش و مهارت لازم برای کمک به بازیکنانی در مسابقات بین‌المللی را برای کسب نرم‌ عنوان‌های فیده و قهرمانی دارند. معمولاً، بازیکنان با ریتینگ بیش از ۲۲۰۰ را آموزش می‌دهند.
 5. «مهارت آموز ارشد فیده» (FIDE Senior Trainer) (FST):
  عنوانی است که برای خدمات متمایز به شطرنج در مدت زمان طولانی داده می‌شود و شامل همه قهرمانان جهان مردان و زنان می‌شود. اگر کار اصلی مربی باشد، باید حداقل ۱۰ سال در سطح بالا باشد.

(منبع: هندبوک فیده با آپدیت ریتینگ‌داران زیر ۲۰۰۰)


در حال حاضر (آپدیت این نوشته) در ایران تنها ۱۵۲ نفر از سمت فیده گواهی مربی‌گری گرفته‌اند که به تفکیک درجه به شرح زیر است:

 1. مهارت آموز ارشد فیده: ۵ نفر (استاد بزرگ امیررضا پوررمضانعلی – استاد بزرگ مرتضی محجوب – استاد بین‌المللی حامد موسویان – استاد بین‌المللی مهرداد اردشی – استاد فیده حملت تومانیان)
 2. مهارت آموز فیده: ۴۳ نفر
 3. مربی فیده: ۷۶ نفر
 4. مربی ملی: ۲۴ نفر
 5. مربی رشد: ۴ نفر

مدرک مربی ملی محسن مسعود

عامر آمیخته

به طور کلی می‌توان فعالیت‌های من رو در سه زمینه ۱. منطق ۲. شطرنج و ۳. روانشناسی موفقیت خلاصه کرد. از آنجا که عاشق زندگیم صرفاً کاری را انجام می دهم که از آن لذت ببرم؛ منطق برایم حتی بیش از شطرنج یک بازی لذت بخش مفید است که علاوه بر اینکه غذای کودک درون من است، حس عقلانیت بالغ درونم را نیز ارضاء می کند. می خواهم در جهت گسترش منطق در ایران عزیزمان موثر باشم و کمک کنم در این رشته عزیزان به کارهای گروهی بیشتر روی آورند. به علاوه به این علاقه دارم که منطق رو در موضوعات روانشناسی بالاخص روانشناسی تحلیلی (یونگی) بکار ببرم. و از آنجا که به نظر من خواستن مهم‌ترین مسئله برای قدم گذاشتن در جاده موفقیت است، موضوع پایان‌نامه و رساله‌ام رو به آن اختصاص داده‌ام.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + دو =

اینها را هم ببینید
بسته
دکمه بازگشت به بالا